مهندسی نقشه برداری

نقشه برداری چیست؟

این رشته در گروه ریاضی وفنی وحرفه ای قرار دارد که دربعضی مواقع هم ازاین رشته به عنوان مهندسی ژئوماتیک یاد میشودکه رشته مهندسی نقشه برداری داوطلبان خاص خود را جهت پذیرش در دانشگاه ها دارد لذا میتوان گفت که این رشته جنبه کاربردی دارد که درساختن راه ها، برج ها، دکل های مخابراتی نیاز به نقشه دقیق وبا جزئیات دارد که بتوان بر اساس اصول عملی به صورت مستحکم ساخت.

دوره کارشناسی رشته مهندسی نقشه برداری

دوره کارشناسی رشته مهندسی نقشه برداری 4 سال می باشد که داوطلبان موطف به گذراندن 140 واحد درسی هستند که واحد های درسی رشته مهندسی نقشه برداری به شرح زیر است:

 1. دروس عمومی : 22 واحد
 2. دروس پایه : 24 واحد
 3. دروس تخصصی : 42 واحد

گرایش های مهندسی نقشه برداری

 • سیستم اطلاعات مکانی
 • فتوگرامتری
 • ژئودزی
 • سنجش از راه دور

رشته مهندسی نقشه برداری هم مانند سایر رشته های مختلف گرایش های متفاوتی دارد که داوطلبان میتوانند در هریک از گرایش به ادامه تحصیل بپردازند.

سیستم اطلاعات مکانی

این شاخه با عنوان GIS شناخته شده است که با رشته جرافیا مشترک می باشد.سیستم اطلاعات مکانی با توجه به این که آینده شغلی فراوانی دارد بیشتر مورد توجه داوطلبان رشته مهندسی نقشه برداری قرار میگیرد که اغلب دروس این رشته با پایگاه داده وسیستم اطلاعاتی وبرنامه نویسی در ارتباط هستند.

مهندسی نقشه برداری

فتوگرامتری

این شاخه به دانش وتهیه اطلاعات سه بعدی می پردازد که دراین شاخه دانشجویان با استفاده از اسکنرهای سه بعدی میتوانند داده های بدست آمده را طراحی وتبدیل به نقشه کنند که دراین شاخه محدودیتی برای اسکن وجود ندارد ودر نهایت میتوان گفت که هرچیزی که با چشم قابل دیدن باشد را اسکن کرد.

سنجش از راه دور

این رشته با شاخه فتوگرامتری یکسان است اما تنها تفاوت این دو با هم درضبط تصاویر وفاصله آنها از زمین می باشدکه این گرایش در بررسی آفت ها درزمین کشاورزی و… کاربرد دارد.

ژئودزی

یکی از دشوارترین ومهم ترین گرایش در مهندسی نقشه برداری ژئودزی است.که درعلم اندازه گیری ونمایش سطح زمین کاربرد دارد که این گرایش به بررسی حرکات زمین، ونحوه تغییر پوسته زمین می پردازد.

رشته نقشه برداری بدون کنکور دانشگاه آزاد

دانشگاه آزاد رشته مهندسی نقشه برداری بدون کنکور را در4 مقطع کاردانی پیوسته ، کاردانی ناپیوسته ، کارشناسی پیوسته، کارشناسی ناپیوسته ارائه میکند که با توجه به این که میخواهید فوق دیپلم یا لیسانس بگیرید میتوانید براساس آخرین مدرک تحصیلی خود یکی از شاخه های زیر را انتخاب کنید:

 • کاردانی ناپیوسته: نقشه برداری – ژئودزی
 • کاردانی پیوسته : نقشه برداری
 • کارشناسی پیوسته : مهندسی نقشه برداری
 • کارشناسی ناپیوسته : نقشه برداری

اگر قصد پذیرش درمقطع کاردانی ناپیوسته ویا کارشناسی پیوسته رشته نقشه برداری را دارید باید دیپلم شما نظام جدید باشد یا اینکه مدرک پیش دانشگاهی یا کاردانی داشته باشید.ولی اگر دیپلم شما نظام قدیم است ومدرک پیش دانشگاهی وکاردانی ندارید هم میتوانید درمقطع کاردانی پیوسته ثبت نام کنید.

Mapping engineering

رشته نقشه برداری بدون آزمون دانشگاه سراسری

دانشگاه سراسری ازجمله دانشگاه های نوبت دوم وغیر انتفاعی درکاردانی نقشه برداری دانشجو بدون آزمون پذیرش میکنند که شما به شرط ارائه دیپلم نظام جدید یا قدیم وهمچنین پیش دانشگاهی ویا کاردانی میتوانید وارد دانشگاه شوید.دانشگاه سراسری مثل دانشگاه آزاد شرط معدل ندارد وامکان پذیرش دانشجو باهر معدلی را دارد ولی با توجه به این که ظرفیت دانشگاه آزاد درپذیرش دانشجو محدود است اگر معدل بالاتری داشته باشد شانس قبولی تان بیشتر خواهد بود.

رشته نقشه برداری بدون کنکور دانشگاه علمی کاربردی

در دانشگاخ علمی کاربردی برای پذیرش در رشته نقشه برداری فقط برای این دانشگاه نیاز به دیپلم دارید فرقی نمیکند یا که دیپلم شما نظام قدیم یا جدید باشد یا اینکه ازکدام شاخه تحصیلی فارغ التحصیل شده باشید فقط نیاز به مدرک دیپلم دارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثبت نام