معماری داخلی

رشته معماری داخلی یکی از رشته های هنرستان وزیر مجموعه گروه هنر در شاخه فنی وحرفه ای است .دانش آموزان پایه نهم که به این رشته علاقه مند هستند برای تحصیل دراین مسیر دو راه دارند که اولین راه این است که اگر شما رشته معماری داخلی را در هنرستان انتخاب کرده باشید میتوانید درطی مدت 3 سال مدرک دیپلم خود را دریافت کنید وسپس برای ورود به دانشگاه هم می توانید درآزمون فنی وحرفه ای وهم میتوانید درکنکور سراسری ریاضی شرکت کنید.

راه دوم اینکه اگر شما رشته نظری را برای ادامه تحصیل انتخاب کرده باشید وبخواهید ازطریق این رشته شاخه وارد شوید نمی توانید درآزمون فنی وحرفه ای ودانشکده های فنی وحرفه ای شرکت کنید وفقط باید ازطریق کنکور سراسری ریاضی برای ورود به رشته معماری داخلی اقدام کنید.

تفاوت رشته معماری داخلی با مهندسی معماری

در رشته معماری داخلی با مهندسی معماری تفاوت های کوچکی دیده میشود که معماری داخلی صرفا به طراحی وساخت فضاهای داخلی ساختمان میپردازد.درحالیکه مهندسی معماری به صورت کلی تر به این موضوع نگاه میکند.

مدت زمان تحصیل در رشته معماری داخلی در مقطع کارشناسی

رشته معماری داخلی با رشته مهندسی معماری تفاوت های زیادی دارد که معماری داخلی صرفا به طراحی و ساخت فضاهای داخلی ساختمان می پردازد.درحالیکه مهندسی معماری به صورت کلی تر به این موضوع نگاه میکند.

مدت زمان تحصیل در رشته معماری داخلی در مقطع کارشناسی

مدت زمان تحصیل در رشته معماری داخلی در مقطع کارشناسی 4 سال می باشد که در طی تحصیل دانشجویان باید134 واحد را پاس کنند که میتوان دروس را به صورت زیر تقسیم بندی کرد:

  • دروس پایه: 34 واحد
  • دروس عمومی :20 واحد
  • دروس تخصصی :39 واحد
  • اصلی :27 واحد
  • اختیاری:8 واحد
  • پایان نامه : 6 واحد
رشته معماری داخلی

رشته معماری داخلی در مقطع کارشناسی ارشد ودکترا

رشته معماری داخلی درمقطع کارشناسی ارشد شامل گرایش های متعددی میباشد که دانشجویان مقطع کارشناسی میتوانند بهترین رتبه آزمون ارشد را کسب کنند ودریکی ازگرایش های معماری اسلامی، هنر معماری،معماری منظر،انرژی ومعماری،معماری داخلی،مطالعات معماری ایران،تکنولوژی معماری، بازسازی پس ازسانحه،مدیریت پروژه وساخت فناوری معماری ادامه تحصیل دهند.

شرایط ثبت نام رشته معماری داخلی بدون کنکور دانشگاه آزاد

شرایط ثبت نام در رشته معماری داخلی دانشگاه آزاد بدون کنکور به صورت زیر می باشد:

  1. داوطلبان جهت ثبت نام بدون کنکور دانشگاه آزاد میتوانند درسایت دانشگاه به نشانی azmoon.org مراجعه کنند.
  2. ثبت نام بدون کنکور رشته معماری دانشگاه آزاد رایگان نیست داوطلبان ملزم به خرید کارت اعتباری بدون کنکور از دانشگاه می باشند.
  3. ثبت نام در دو مرحله مهر ماه دوبهمن ماه صورت می گیرد.

بازارکار رشته معماری داخلی چگونه است ؟

لازم به ذکر است که یک معمار داخلی موفق حتما نباید تحصیلات دانشگاهی بالایی داشته باشند، چرا که بازارکار رشته های مرتبط با معماری ازجمله معماری داخلی،پیش ازآن نیاز به تحصیلات ومدرک دانشگاهی داشته باشند،به تلاش فرد ودانشجو نیاز دارد لذا بازارکار برای رشته معماری داخلی متنوع وگسترده است وفارغ التحصیلان دارای مهارت وتوانایی میتوانند به خوبی وارد بازار کارشوند.برای ورود به بازارکار ، علاوه بر آشنایی با مهارت های تخصصی در رشته مورد نظر باید با سایر مهارت های فردی هم آشنایی داشته باشید.

درحقیقت این مهارت های فردی هستند که یک شخص را با باقی رقبا متمایز میکنند وسبب موفقیت های او در زمینه های مختلف شغلی می شود.

موقعیت های شغلی دیگری که میتوان برای یک معمار درنظر گرفت ،طراحی داخلی فضا ها و همچنین طراحی نمای پروژه های مختلف است که هرکدام بسته به نوع طرح ونیاز کارفرما هزینه های متفاوتی خواهد داشت که امروزه بسیاری از کارفرمایان به دنبال ساختمان هایی با کیفیت ودرعین حال جذاب می باشند این دقیقا همان چیزی است که یک معمار داخلی می تواند در برخورد با یک موضوع ومسئله مهم طراحی را انجام دهد.

Interior Architecture

دروس دانشگاهی رشته معماری داخلی تا چه میزان نیاز بازار کار را برطرف می کند؟

به طور کلی میتوان گفت که در رشته های مرتبط با معماری، دروسی که در دانشگاه تدریس می شوند به جرات میتوان کفت که نیمی ازنیازهای یک دانشجو فارع التحصیل رشته معماری داخلی را برای اشتغال به کار تامین می کند.بنابراین دانشجویان باید حتما پس از اتمام تحصیلات خود به عنوان یک کارآموز در دفاتر طراحی داخلی مختلف مشغول به کارشوند تا به مرور زمان در زمینه شغلی مورد نظر خود تجربه کسب کنند.همچنین رشته معماری داخلی جزء رشته هایی است که صرفا نمی توان به تحصیلات دانشگاهی متکی شد چون بایستی تجربه کاری را نیز در راستای تامین بازارکار مد نظر قرار دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثبت نام