رشته مدیریت کسب وکار

رشته مدیریت کسب وکار(MBA)چیست؟

رشته مدیریت کسب وکار MBA زیر گروه رشته ریاضی است که از جمله رشته های آموزشی محبوب در زمینه تجارت وصنعت است. رشته مدیریت کسب وکار به مباحثی مانند حسابداری،امور مالی،بازاریابی فروش،جذب منابع انسانی،مدیریت عملیات و… می پردازد.

کنکور رشته مدیریت کسب وکار (MBA)

داوطلبان هر سه گروه ریاضی ، تجربی ، انسانی، میتوانند درمقطع کارشناسی در این رشته ادامه تحصیل بدهند. داوطلبان باید درآزمون سراسری رشته خود شرکت کنند وبعد از کسب رتبه قبولی رشته مدیریت کسب وکار را انتخاب کنند.همچنین برخی از دانشگاه های کشور صرفا براساس سوابق تحصیلی در این رشته دانشجو می پذیرند بنابراین شما بدون آزمون سراسری هم میتوانید دراین رشته تحصیل کنید.

تعداد واحد های درسی رشته مدیریت کسب وکار درمقطع کاردانی

تعداد واحد های کل این رشته درمقطع کاردانی 48 واحد می باشد که برخی از دانشگاه ها سرفصل ها وگرایش های مختلفی دارند که هرکدام ازآنها تفاوت هایی با هم در دانشگاه های مختلف دارند.

مدت زمان تحصیل کاردانی رشته مدیریت کسب وکار

مدت زمان تحصیل کاردانی مدیریت کسب وکار به توجه به واحد های مختلفی تقسیم بندی شده که براساس دروس حداقل به 2 الی 3 سال زمان نیاز دارد.

تحصیل در رشته مدیریت کسب وکار درمقطع کارشناسی چند سال است؟

تحصیل در رشته مدیریت کسب وکار درمقطع کارشناسی 4 سال می باشد که دانشجویان درطی این مدت موظف هستند 136 واحد درسی راپاس کنند.

Business

واحد های درسی رشته مدیریت کسب کار براساس تقسیم بندی دروس

 1. دروس عمومی : 20 واحد
 2. دروس پایه : 36 واحد
 3. دروس اصلی : 27 واحد
 4. دروس تخصصی : 42 واحد
 5. دروس اختیاری: 8 واحد

گرایش های ارشد مدیریت کسب وکار

 1. مالی
 2. سیستم های اطلاعاتی
 3. عملیات وزنجیره تامین
 4. بازاریابی
 5. استراتژی
 6. فناوری
 7. رفتار سازمانی منابع انسانی

که درادامه به برخی ازگرایش های MBA می پردازیم.

گرایش مالی

این گرایش رامیتوان پرطرفدارترین گرایش دررشته مدیریت کسب وکار درنظر گرفت که به مدیریت وسازمان دهی یک سازمان یا شرکت میپردازد.که دانشجویان فارغ التحصیل دراین رشته میتوانند به عنوان مدیر مالی دریک شرکت مشغول به کار شوند.

گرایش بازاریابی

دانشجویان دراین گرایش با مبانی اصول استراتژی بازاریابی آشنا میشوند وبعد از آشنایی میتوانند بازار را شناسایی وتحلیل کنند.

گرایش استراتژی

گرایش مدیریت استراتژی کسب وکار به شما روش ها واستراتژی های موردنیاز برای موفقیت در سازمان ها را آموزش میدهد.البته مفهوم موفقیت در شرکت ها وسازمان های مختلف تفاوت هایی با هم دارند که شما مهارت های مدیریتی خود را بر پایه هدف بنا کنید.

رشته مدیریت کسب وکار

گرایش فناوری اطلاعات MBA

درچند سال اخیر افراد بسیاری به گرایش فناوری اطلاعات MBA علاقه مند شدند.ازآنجایی که در دنیای امروزی تکنولوژی پیشرفت چشم گیری داشته که میتوان گفت که همه چیز به فناوری اطلاعات متصل است.صنعت IT در این گرایش نیاز به افراد ماهر داردتا بتواند مدیریت تیم های این بخش وپروژه های را برعهده بگیرد.گرایش فناوری اطلاعات دانش ومهارت های بسیار زیادی را به مدیران فناوری اطلاعات میدهد تا آنها بتواند پروژه های را از جوانب مختلفی مانند برنامه ریزی، طراحی ، انتخاب ، اجرا وپیاده سازی کنند.

گرایش مدیریت پروژه

گرایش مدیریت پروژه MBA یکی از محبوب ترین گرایش ها است که هر روزه دانشجویان به این گرایش محبوبیت زیادی پیدا میکنند.که این گرایش میتواند به دانشجویان در مسیر موفقیت وکسب مهارت لازم در دنیای امروزی را فراهم کند.

گرایش منابع انسانی

این گرایش یکی ازمهم ترین بخش های یک سازمان دانست که به بررسی واثربخشی ویژگی های انسان وتعاملات فردی واجتماعی افراد،و سوابق کاری که برعهده مدیر منابع انسانی است میپردازد.

بازارکار رشته مدیریت کسب وکار (MBA)

افرادی که در رشته مدیریت کسب وکار درگرایش های متفاوت آن به تحصیل می پردازند میتوانند درزمینه های بسیاری درارتباط با کسب وکارها به فعالیت بپردازند که بسته به گرایش هایی که در دوران تحصیل انتخاب می کنید دارد که میتوان درجایگاه هایی ازجمله مدیریت فروش وبازاریابی،مدیریت مالی ،مدیریت منابع انسانی وبسیاری از جایگاه های دیگر به فعالیت پرداخت.

معرفی رشته MBA تجارت بین الملل

در دنیای امروزی دیگه گفتن جمله من میخواهم در رشته MBA تحصیل کنم کافی نیست چرا که گزینه های زیادی در حوزه مدرک تحصیلی وجود دارد.

برای گذراندن دوره MBA میتوانید براساس علاقه واهداف شغلی خود ازبین رشته های تجارت بین الملل، امورمالی،بازاریابی،حسابداری،مدیریت ومراقبت های بهداشتی، مدیریت منابع انسانی،تجزیه وتحلیل داده یک گزینه را انتخاب کرد.

رشته MBA تجارت بین الملل چیست؟

IMBA مخفف Master International Business Administration است که ازبرنامه درسی وآموزشی آکادمیک سنتی استفاده می کند تمرکز اصلی این دوره روی روابط عمومی تجارت بین المللی، فرهنگ ها وشیوه ها ی متفاوت است.

مدرک MBA معادل چیه ؟

مدرک MBA معادل مدرک کارشناسی ارشد است.باید عنوان کنیم که فردی بعد از گذراندن دوره MBA گواهی دریافت میکند وفارغ التحصیل در رشته MBA میشود که مدرکی معادل است با کارشناسی ارشددریافت خواهد کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثبت نام