بازاریابی

معرفی رشته بازاریابی

بازاریابی یعنی فرآیند وکارهایی که به منظور معرفی و فروش یک محصول وخدمات انجام میشود.بازاریابی یعنی تمام مجموعه فعالیت هایی که یک شرکت به منظور جذب مخاطبان به محصول وخدماتی که خودشان انجام میدهد صورت میگرد که برای فروش محصول وخدمات ارائه شده توسط شرکت یا شخص میتوانند با استفاده ازطریق پیام رسان ها وشبکه های اجتماعی واطلاع رسانی دقیق محصول وخدمات خود را دربازار به فروش برسانند.

هدف واهمیت رشته بازاریابی

هدف از بازاریابی این است که مردم را نسبت به یک شرکت و کسب وکار علاقه مند کند.این اتفاق تنها به وسیله تحلیل ودرک درست ازخواسته های مشتریان صورت می گیرد.درنتیجه میتوان گفت که بازاریابی به جنبه های مختلف یک کسب وکار مرتبط میشود.از توسعه محصولات گرفته تا روش های توزیع، فروش وتبلیغات

دلایل اهمیت بازاریابی به صورت زیر میباشد:

 • افزایش میزان فروش وآگاهی محصول یا خدمات یک شرکت
 • افزایش میزان درآمد شرکت
 • امکان تعیین هدف های مشخص برای کسب وکار
 • توسعه وتصمیم گیری درکارها
 • موثرترین روش جهت تعامل با مشتریان

نحوه وشرایط ورود به رشته بازاریابی هنرستان

کسانی که میخواهند وارد رشته بازاریابی شوند بعد ازگذراندن پایه نهم درپایه دهم برای ادامه تحصیل در رشته بازاریابی از شاخه نظری یا هنرستان وارد شوند البته هنرستان شما را سریع تر به هدفتان می رساند.به این خاطر که بعد از گذراندن تحصیل در کنکور مرتبط به صورت مستقیم شرکت داده میشوید ومیتوانید وارد دانشگاه شوید.تمامی افرادی که دارای حداقل مدرک دیپلم هنرستان یا دبیرستان هستند میتوانند وارد رشته بازاریابی که یکی از شاخه های رشته مدیریت بازرگانی است.

رشته بازاریابی

ناگفته نماند که مدیریت بازرگانی ورشته بازاریابی وظایفی دارند که با یکدیگر متفاوت هستند که به طور کلی بازرگانی برروی روابط تجاری وکسب وکارمتمرکز است درحالی که بازاریابی برروی تعامل با مشتری وارتباط با مخاطبین تمرکز دارد.

گرایش های رشته بازاریابی

ازگرایش های این رشته میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. بازاریابی
 2. تحول سازمان مالی
 3. بیمه
 4. بازرگانی بین الملل
 5. بازاریابی بین الملل
 6. سیاست گذاری

رشته بازاریابی در دانشگاه ها

برای ادامه تحصیل دراین رشته میتوانید در دانشگاه آزاد وعلمی کاربردی وهمچنین در دانشگاه سراسری هم با کنکور وهم بدون کنکور وارد شوید که پس از دریافت مدرک دیپلم خود درهر دو شرایط میتوانید این رشته را درمقاطع بالاتر هم ادامه دهید.

شرایط ثبت نام رشته بازاریابی علمی کاربردی بدون کنکور

برای ثبت نام در دانشگاه علمی کاربردی بدون کنکور نیاز به داشتن مدرک 4 ساله نظام قدیم ودیپلم 3 ساله نظام جدید می باشد البته نیاز به مدرک پیش دانشگاهی نیست.از دیگر شرایطی که درجهت ثبت نام میتوان به آن اشاره کرد این است که فقط در دو نوبت مهرماه وبهمن ماه میتوانید جهت ثبت نام که توسط سایت سازمان سنجش به نشانی sanjesh.org اعلام میشود اقدام کنید.

رشته بازاریابی مناسب چه کسانی است ؟

رشته بازاریابی ویژگی های زیادی دارد که برخی ازآنها به شرح زیرمیباشد:

کنجکاوبودن

بازاریابی یعنی پرسشگر بودن،یک بازاریاب نباید ترسی ازپرس وپاسخ های مردم داشته باشدباید با چالش هایی که با آنها روبرو میشود خیلی راحت کنار بیاید.اگر بازاریاب حس کنجکاوی نداشته باشد دائما به سراغ ایده های تکراری خواهد رفت.

سرسخت بودن

مطمئنا دراین مسیر با شکست های زیادی روبروی میشوید برای اینکه بتوانید ازاین مشکلات عبور کنید،باید سرسخت باشید وهیچ چیزی را شخصی برداشت نکنید.

Marketing engineering

بازارکاروآینده شغلی رشته بازاریابی

فرصت های شغلی در ارتباط با بازاریابی یکی از حوزه هایی است که به سرعت درحال رشد وپیشرفت می باشد به خصوص که اگر بازاریاب در بازاریابی دیجیتال هم مهارت داشته باشد.مدیران بازایابی نقش اساسی در رشد وافزایش سود ودرآمد درکسب وکارها دارند،که میتوان نتیجه گرفت یکی ازمشاغل پرتقاضا دربازارکارمی باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثبت نام